ТОП фестів та концертів від «Крок у ROCK», або що незабутнього було в 2014 році

0

2014 рік надовго відкладеться в пам’яті та серцях людей. Але, незважаючи на всі обставини, життя не стоїть на місті, люди і надалі працюють, закохуються, відпочивають і…. їздять на фестивалі. Звичайно, ідеальних фестивалів не буває, всюди можуть бути недоліки, але скоро Новий рік, тому будемо говорити тільки про хороше. Пригадаймо найяскравіші моменти цього року за версією журналу «Крок у ROCK». Отже, поїхали.

Zaxidfest 2014

Розпочнемо з мого найяскравішого спогаду за все літо. Вже 6 років підряд, на 3-4 дні спокійне львівське селище Родатичі перетворюється на фестивальний центр України. І це не дивно, маса гуртів на будь-який смак! Більше 30 найкращих гуртів з СНД та всього cвіту – просто рай для будь-якого «фестивальщика»!
Взагалі, Захід-2014 став новим етапом в історії фестивалю. По-перше, зміна локації. Фестиваль переїхав з маленької «Сонячної галявини» на простору «Чарівну долину». Коли я вперше потрапив на нову територію, я був вражений. Площа фестивалю просто величезна. Три сцени, два наметових містечка, окрема зона для проживання артистів, два медпункти і велика кількість продовольчих палаток. А по-друге, як на мене, з 2014 року фестиваль вийшов на новий рівень в плані виконавців. Наразі Захід представив більше 30 кращих гуртів СНД і світу, зокрема такі як: Ektomorf, Clawfinger, Anti-flag, Caliban і т.д.

Але Захід – це не тільки територія, гурти, організація. В першу чергу – це атмосфера, унікальна для цього фестивалю. Люди, які потрапляють на фестиваль, в мить змінюються і стають однією дружньою сім’єю. Навіть найбрутальніший рокер перетвориться на добродушного хлопця, який і підкаже, хто виступає, і компанію складе, і стане твоїм новим другом. Можна без перестану розповідати про цю атмосферу, але краще її один раз відчути на собі, ніж 100 разів про неї почути. Що вам і раджу в новому, 2015 році – відвідати Захід та відчути все на собі. Захід-це найкраща фестивальна традиція літа.

Re$publica

Другим за списком, але не за значенням, буде фестиваль Республіка. Цей фестиваль традиційно закриває сезон так званих «open-air»-ів на початку вересня. Цей фестиваль, певно, один з найкрасивіших у нашій країні, оскільки проходить на території стародавньої Кам’янець-Подільської фортеці. Неповторне поєднання духу стародавньої фортеці з сучасним мистецтвом: Республіка – це не тільки музика, це ще й художня та літературна частина, які надають унікальності фестивалю.

Окрім власного розвитку, фестиваль кожен рік змінює і Кам’янець-Подільський, прикрашаючи його своїми художніми інсталяціями. Цього року гаслом фестивалю було: «Мистецтво – наша зброя!». Гасло, яке було втілене в арт-об’єктах, наголошувало, що роль мистецтва та культури в державі не менша, ніж роль армії.
А тепер декілька слів про організацію і музичну частину. Хоча й фестиваль розташований в мальовничому місці, з інших міст до нього не так просто добратися. Але організатори попіклувалися і про це: були організовані автобусні тури на територію фестивалю й назад до міста, з якого ви їхали. Наметове містечко розташоване прямо під муром фортеці, що в вечірній час створює неповторну містичну атмосферу.
Майже до самого початку фестивалю трималося в таємниці, хто ж буде хедлайнером. Ним виявися Trubetskoy, один з гуртів, який утворився після розпаду команди Ляпис Трубецкой.

Де зустріти одразу трьох кращих жінок-вокалісток важких гуртів? Відповідь очевидна: на фестивалі Respublica-2014. Неймовірна Лена з Infected Rain, неперевершена Тетяна з JINJER та брутально-мила Ліка з SALEonly – цей «коктейль» не дасть вам забути цьогорічний фестиваль Respublica ніколи.

Отже, якщо вам мало фестивального літа, якщо ви любите музику, літературу і художнє мистецтво, якщо вам не байдужа доля фестивалів України – ви просто зобов’язані відвідати цей фестиваль.

Бандерштат

Ще один не менш відомий фестиваль західної України, який проходить в славетному місті Луцьк. Бандрештат був, є, і, сподіваюсь, буде просякнутий духом патріотизму. Адже тільки з самої назви вже ясно, що це фестиваль, для якого патріотизм – не порожнє слово. Ця ідея ще й підкріплюється філософією здорового образу життя. Тому, на території фестивалю заборонено вживати алкоголь.

Не можна не погодитися зі словами оргкомітету: «Ми вважаємо, що прийняли правильне рішення провести фестиваль в умовах війни! Україна повинна жити і боротися за своє існування і там, на Сході, і тут, на Заході. А Бандерштат однозначно сприяє у цьому!». З коштів від проведення фестивалю та благодійних зборів фестиваль придбав броньовик для батальйону «Айдар».

Тепер декілька слів про програму фестивалю. Бандерштат представив на суд слухачеві велику кількість українських гуртів та один ірландський, які чудово вписались в загальну патріотичну атмосферу фестивалю. Окремо діяла сцена для зустрічей з людьми. Цього року всі зустрічі були тематичними, пов’язаними з подіями в країні, реформами. Сподіваюся, ці зустрічі та фестиваль вплинули на присутніх та наблизили нашу країну до миру та процвітання.

Файне Місто

Продовжимо мандрівку західною Україною. Як ви вже здогадалися з назви фестивалю – тепер ми в Тернополі. Фестиваль традиційно відбувається на території міжнародного аеропорту «Тернопіль». На жаль, фестиваль проходив лише 2 дні, проте невелика кількість часу не означає малу кількість гуртів. Цього року їх було більше сорока!

Як і всі фестивалі, що проводилися цього року, Файне Місто виконав свою задачу на 100%. Фестиваль витягнув людей з того суму, який навіювало все, що відбувається в країні. І це не дивно, з таким-то лайн-апом: кращі українські гурти як важкої, так і не дуже, сцени: СКРЯБІН,ТНМК, Роллік’с, Ірена Карпа & QARPA, Тінь Сонця, Karna, Ot Vinta , ФЛІТ, Перкалаба, Los Colorados… І це тільки головна сцена!
Файне Місто – один з фестивалів, про які можна говорити безкінечно, але краще один раз побувати і відчути все на собі, ніж слухати. Сподіваюсь, мені вдалося вас зацікавити.

Рок-Булава

Останній на сьогодні, але не останній за крутістю, фестиваль відкритого типу – Рок-Булава. На відміну від усіх описаних раніше фестивалів, він відбувається не на території західної України, а в славетному козацькому місті Переяслав-Хмельницькому (Київська область).

Фестиваль відносно молодий, але стрімко розвивається, завдяки великої підтримки з боку гуртів, учасників і місцевої влади, що наразі не часто побачиш. Цього року хедлайнерами були такі потужні вітчизняні гурти: Jinjer, Infinite Tales, detach, Kompas, CheryMery та інші.

Підсумовуючи, «Крок у ROCK» рекомендує цей фестиваль для відвідування і бажає Рок-Булаві розвитку та подальшого процвітання.

Руйнація ХІ

Ну а тепер перейдемо, до фестивалів закритого типу. Розпочнемо з одного з найстарших фестивалів країни – Руйнації. Традиційно, Руйнація відбувається у Львові. Цей фестиваль особливий ще тим, що стався після річної перерви. Руйнація – це вже більше ніж фестиваль, це традиція Львова. На сцені фестивалю виступали такі гурти як: Caliban та Hed PE, а також кращі гурти важкої сцени з України, Росії та Білорусі. «Батьком» фестивалю є не менш видатна людина,вокаліст гуртів АННА та Kompas – Віктор Новосьолов.
А тепер детальніше про цьогорічну Руйнацію. Відбувалася вона весною, в місці під назвою «Романтик», посеред парку культури (так-так, концерт важкої музики в парку культури у Львові, і таке буває), що дозволило проводити фестиваль з середини дня і до пізньої ночі.

Лайн-ап фестивалю обіцяв бути прекрасним – кращі українські гурти: Ворст, Мерва, Роллікс, Скінхейт, Кожаный Олень, Kompas. Маса крутих молодих гуртів: [Sale]Only, MTheory, Ebola тощо. І на останок – хедлайнер з Німеччини, гурт Taped. Здавалося, що могло б статися? На жаль, фестиваль підвели гурти. Taped, People Eat People та Кожаный Олень скасували свою участь. Але це не перешкода для Руйнації. Навіть без трьох гуртів фестиваль пройшов на славу і цим гордо заявив: «Руйнація жива! І буде жити далі!»
Отже, якщо ви будете восени або навесні у Львові і в цей час буде проходити Руйнація – відвідайте її. І, навіть якщо не буде ваших улюблених гуртів, ви не пошкодуєте.

Завантаження 2,5 та 3,0

Цей фестиваль є не дуже старим, йому всього 3 роки. Як було сказано в одному з наших звітів про Завантаження: «Найкраще фестиваль охарактеризує слово “прогрес”». За ці три роки фестиваль пройшов такий шлях, який деякі фестивалі не можуть пройти за 20 років. В першу чергу, це заслуга організатора Завантаження – Севастіяна Вонса, якому безмежно вдячні лівів’яни і гості нашого міста. Високий рівень організації та гуртів, які виступають, доводить, що фестивалі в нас вміють робити не гірше, ніж в Європі. Окремо хотілося б відзначити, що Завантаження також сприяє розвитку молодих гуртів. «Відбір перспектив» – змагання молодих гуртів за право виступити на фестивалі. Але не думайте, що це звичайне інтернет-голосування, яке можна просто «накрутити». На Завантаженні передбачено все: від «накруток» голосів до раптового початку апокаліпсису. Система відбору така. Спочатку, гурти подають заявки, на якому їх частково вже відсіюють. Коротше кажучи, гараж-бенд Ваньки з 6-А класу вже точно не пройде. Другий етап: журі (5 людей з кращих гуртів країни) відсіюють частину гуртів. І останній етап: голосування в декілька періодів. Половина оцінки – оцінка журі, друга – результати голосування людей. «Накрутки» голосів ретельно відслідковуються. Тому знайте, якщо гурт пройшов відбір на Завантаження – він дійсно якісний і вартий того, щоб його слухати.

Тепер поговоримо конкретно про Завантаження 2,5 та 3,0. Завантаження 2,5 відбулося весною і було репетицією осіннього 3,0. Проте слово «репетиція» не означає, що фестиваль був не повноцінним, просто було трішки менше гуртів. Але яких: Jinjer, MegamasS, -deTach-, Dimicandum, Infinite Tales, Latur та два молодих гурти-переможці відбору. Все це дійство відбувалося в мальовничому центрі Львова в приміщенні під назвою «Химера». «Репетиція» дійсно пройшла на славу. Як би в нас всі фестивалі проходили так, як в Завантаження проходить репетиція, то настав би фестивальний рай.

Після такої репетиції та приблизно півроку очікування сталося воно – повноцінне Завнатаження 3,0. Такої кількості гуртів за один день ви не побачите ніде, тільки на open-air-ах. 14 гуртів, кожному відведено не менше 40 хвилин на сцені. Кілька гуртів були вже всім давно відомі: Jinjer, Latur, MegamasS, Morphine Suffering, Ebola, MTheory, [Sale]Only, Злам, Роллікс та інші. Треба також відзначити, що на цьому Завантаженні вперше були закордонні гості. Гурт з Чехії Overhype, які, до речі, дуже були задоволенні фестивалем, публікою. Окремо хочеться відзначити, що місцем проведення було обране KIHO Event Hall. Головна перевага цього закладу, на мою думку, те, що воно має ідеальну звукоізоляцію. Ззовні навіть і не скажеш, що в цей час всередині розривають зал важкою музикою. Саме це і дозволило провести повноцінно фестиваль, який закінчився далеко поза північ, і Розвантаження, яке закінчилося аж під сам ранок.
Підіб’ємо підсумки. Завантаження – це нова сторінка в фестивальній історії нашої країни. Новий підхід, нові ідеї, нові традиції. Але тепер це не просто фестиваль – це родина. Це LoadFamily. І якщо ви вважаєте себе частиною цієї LoadFamily, не забувайте про гасло фестивалю: «Завантажуй цінності!».

MetalUp Fest-2

А це наш наймолодший представник фестивального руху. Але, як каже народна мудрість: «Хоч мале, та завзяте». Проходить фестиваль у місті Вінниці. І скажу вам по секрету, з усього переліку це єдиний фестиваль, організатором якого є маленька, тендітна дівчина, за що їй окремий респект в подвійному, навіть в потрійному розмірі. Як і будь-яка річ, зроблена дівчиною, цей фестиваль пройшов з величезною віддачею, старанням та любов’ю, що відчувається з перших хвилин перебування на ньому.
Почнем з місця проведення. Фестиваль відбувся в клубі під назвою «Chaikovskiy». При першому погляді на приміщення впадаєш в ступор. Це ж нічний клуб! Як тут може проводитися концерт важкої музики? Проте, як кажуть: «Не місце красить людину, а людина місце», публіка радісно заповнює це приміщення і створює свою власну фестивальну атмосферу. Хоча, хочеться висловити подяку власникам приміщення, які не відносяться упереджено до подібних заходів.

Хедлайнерами фестивалю були наші улюблені: MegamasS та [Sale]Only. Окрім них була ще маса молодих гуртів, про які я, визнаю чесно, до цього фестивалю навіть не чув. Почувши ці гурти стає зрозуміло: майбутнє нашої важкої сцени в надійних руках. Перерахуємо ж наших героїв: The Lane, Septa, Fight For Future, Parallax, Internal Spirit.

В кожній великій сім’ї має бути мала талановита дитина, яка подає величезні надії. Саме таким малим, але дуже перспективним є MetalUp в родині українських фестивалів.

The Best Ukrainian Metal Act

Тепер рушимо в нашу столицю – місто Київ. The Best Ukrainian Metal Act – це не просто музичний фестиваль, це перша українська щорічна metal-премія. Як кажуть самі засновники: «Ми вирішили дати новий стимул нашій metal-сцені і її фанам: заснували торік нову подію, що з’єднала в собі фестиваль за участі найкращих колективів, музичну премію і конкурс-виклик» Засновниками, до речі, є лейбл «Інша музика» та концертні агентства, які щільно співпрацюють з вітчизняними гуртами.

Процедура визначення переможця наступна. Спочатку, організатори визначають і висувають 7 номінантів. Головні критерії для номінантів – альбоми та EP, що вийшли в цьому році, відео-кліпи, тури, яскраві виступи на знакових фестивалях. А вже на концерті глядачі, голосуючи тільки квитками, вибирають 3 кращі команди, які отримають відповідні дипломи та звання.

Номінати цього року, як завжди, були дуже достойними. А саме: T.H.D., MegamasS, ЗЛАМ, Septa, Burrow, Morphine Suffering, I Miss My Death і спеціальним гостем були володарі першої премії – Jinjer. Кожен гурт, який був номінований на цю премію, – вже є потужною частиною вітчизняної сцени, і, звісно, хочеться, щоб кожен з них мав цю премію. Проте, це змагання, і все вирішує думка більшості. А цього року доля розпорядилася таким чином:

1 місце: Morphine Suffering
2 місце: MegamasS
3 місце: Злам

Отже, The Best Ukrainian Metal Act – це ще одна ступінь розвитку нашої сцени. До них такого в Україні ще ніхто не робив. І перша щорічна премія має існувати і надалі, як стимул для гуртів, як показник якості, як приклад якою має бути гарна музика. Сподіваємось, що через декілька років за цю премію вже будуть боротися і гурти світового рівня, але виграватимуть її все одно наші.

Тепер перейдемо до серії сольних концертів та турів.

Architects та Blessthefall

Ці два концерти я згрупував разом через певний ряд подібностей, ви зараз зрозумієте, чому. По-перше, організатором цих двох концертів є одні й ті самі люди – Booking Machine Agency. Ці хлопці доволі відомі в своїх колах, заслуговують поваги за їх працю і неупередженість. Незважаючи на те, що Booking Machine з Росії, вони лишилися поза політикою та стереотипами, і все одно привозять крутих закордонних гуртів до нас.

Друга причина, чому я об’єднав ці два концерти, це те, що ці гурти – одні з небагатьох, хто не побоялися відвідати Україну, незважаючи на складне становище, і, наскільки мені відомо, зовсім не пошкодували про це.

А тепер про самі концерти. Вони відбувалися в Києві, в клубі «Бінго» з різницею в два тижні. Першими були Architects. Це гості з Британії, які вперше відвідали Україну. Перед ними виступали монстри нашої вітчизняної сцени, гурт Dysphoria. Музику гурту Architects можна описувати вічно, адже це одна з небагатьох груп, яка буде залишатися актуальною завжди. Хлопці підготували забійну програму зі старих шедеврів і нового альбому “Lost Forever // Lost Together”, який став одним з найбільш очікуваним релізом року для багатьох шанувальників важкої музики. Після концерту в Києві, вокаліст гурту Сем Картер написав в своєму твіттері такі слова: «Гурти, які відмовляються від концертів в Україні та Білорусії: ви – повні ідіоти». З чим ми не можемо не погодитись.

Другими були наші пост-хардкорні гості з США, Blessthefall. Вони також вперше відвідали Україну, й також були вражені і задоволені. Хлопці з Фінікса привезли своє фірмове енергійне шоу, яке припаде до смаку всім шанувальникам важкої музики незалежно від статі і віку. А разом з ними виступали ще й незрівнянні Jinjer та While Ashes Fade. Для багатьох цей концерт став ще однією вагомою причиною чекати літа! Сам же гурт визнав, що цей концерт в Києві став одним з кращих за всю історію їх існування.

Підсумовуючи, хочеться подякувати і гуртам, і публіці. Гуртам – за те, що не побоялися приїхати незважаючи ні на що. Публіці – за те, що вміє підтримати гурти та вразити їх настільки, щоб вони хотіли приїжджати до нас з року в рік.

Сольний концерт Caliban

Назва цього гурту говорить сама за себе. Монстри металкору, один з кращих світових гуртів і просто хлопці, які полюбили Україну. Так-так, хлопці закохалися в нашу неньку з першого концерту і дуже радіють кожного разу, коли їх запрошують до нас. Все ж таки, Німеччина багата на таланти в важкій музиці. Гурт заснований аж в далекому 1997 році і налічує вже 11 повноцінних релізів.

Концерт відбувся 19 квітня, на Пасху, і був не просто поверненням улюбленого гурту до нашої країни, а ще й презентацією нового альбому «Ghost Empire», хіти з якого швидко запам’яталися прихильникам гурту. Вже на концерті всі як один співали улюблені нові й старі композиції. Хочеться підкреслити, що на цьому концерті гурт вивчив всім відоме гасло: «Слава Україні!», не німецькою, а саме українською мовою. Caliban виступали без розігріву і відіграли свій повноцінний сет (16 пісень). Завершували виступ вони треком «Nothing Is Forever».

Залишається тільки радіти, що такі потужні гурти як Caliban люблять нашу країну і наших людей.

Тури Ляпіс Трубєцкой

Ну і на останок, декілька слів про гурт Ляпіс Трубєцкой, який порадував нас двома турами і засмутив фактом свого розпаду. Не будемо знову мусолити тему розпаду гурту: що зроблено – те зроблено, нічого вже не зміниш, приймемо це як дане.

Весною, а саме 1 березня, гурт презентував свій останній альбом «Матрешка», в який увійшли 11 треків. Один з яких – всіма улюблена пісня «Воины света», яка була присвячена подіям Євромайдану. Взагалі, Ляпісів завжди радісно приймали в Україні, та й сам гурт отримував задоволення від виступів в нас, тому тур відгримів «на ура». Наші брати-білоруси, які їздять на концерти до нас, в Україну, створили неповторну атмосферу, зарядили натовп енергією та драйвом.

А другий тур, до який увійшла Україна, пройшов з сумом. Це була серія заключних концертів під назвою: «Клоуна нема». Влітку, на ютуб-каналі було розміщене звернення вокаліста і лідера гурту Сергія Міхалка, в якому говорилося про завершення діяльності гурту та його саморозпуск. На завершення відбулося 4 концерти: два в Росії, один в Україні і один в Литві. Немає сенсу розповідати про те, яким був цей концерт і що для себе втратила не тільки українська, а і світова сцена – все зрозуміло без слів…

М’яч

Все ж-таки, ми вирішили зробити і цей пункт. Так це не фестиваль. Але це людина-фестиваль. Людина, яка створює половину атмосфери фестивалів і задає ритм виступів. Це вокаліст і фронтмен гурту Ворст – М’яч, який ще і є ведучим фестивалів. Наприклад, в нашому огляді з дев’яти фестивалів М’яч був ведучим на сімох. Ви напевно запитаєте, що тут складного: бути ведучим фестивалю? Так, бути ведучим не важко, а ви спробуйте бути саме хорошим. Спробуйте по три доби не спати, надриватись, розважати публіку, розповідати про гурти і ви зрозумієте, що це титанічна праця. І на знак подяки, журнал «Крок у ROCK» виокремлює М’ячика пунктом в цій статті як кращого фестивального ведучого року.

2014 рік був насичений подіями, навіть дещо занадто. Сподіваємося, що ми змогли освіжити в Вашій голові спогади про кращі моменти цього року, можливо відшукали для вас щось нове і зацікавили. Залишається тільки побажати в новому році ще більше яскравих моментів, більше вражень. Завантажуйте в себе свої цінності і пам’ятайте: «Якщо не витрачати гроші на розвиток культури – згодом ці гроші підуть на війну».

Автор: Овсянко Дмитро


[SALE] onlyAnti-FlagArchitectsBlessthefallBurrowCalibanClawfingerDimicandumEbolaEktomorfFight For FutureI Miss My DeathInfinite TalesInternal SpiritJinjerKompasLATURLos ColoradosMegamasSMervaMetalUp Fest-2Morphine SufferingMTheoryOt VintaOverhypeParallaxSeptaT.H.D.TapedThe Best Ukrainian Metal ActThe LaneВорстЗавнатаженняЗламІрена Карпа & QARPAКарнаКожаный ОленьЛяпіс ТрубєцкойМ’ячПеркалабаРолліксСкінхейтСкрябінТінь СонцяТНМКФліт

Про Автора

Comments:

Коментарі відсутні