Бич Сходу

0

За останній рік в Україні перевернулося все до гори ногами. Змінилося не лише життя багатьох українців, але щось змінилося і в їх самоусвідомленні. Ще нещодавно молодь розгулювала по вулицях у джинсах з американським прапором та майках з канадським кленовим листям, а сьогодні?

Буквально за декілька місяців українська символіка заповнила прилавки всіх магазинів. Зараз буде дуже важко знайти речі, які б не робили в українському стилі: одяг, прикраси, аксесуари для гаджетів, різні побутові дрібниці. Це стало модним, це стало трендом. І, як на мене, це є одним з найважливіших досягнень «майданівської революції». Люди відчули, що бути українцем, бути патріотом – то є круто. А починалося все з прапорів, у які майданівці куталися взимку 2014 року.

І хоча популяризація національної атрибутики є, безсумнівно, позитивною рисою, вона є досить поверхневою, бо дійсністю сьогодення є внутрішній дисонанс багатьох людей між прагненням до українізації та власною російськомовністю.

Ні для кого не секрет, що Східна Україна є майже суцільно російськомовною і тим дуже відрізняється від Західної. Однак, саме тут голосніше за все говорили про гноблення російської мови. Чому ж так відбувається?

За останні роки в Україні робилося декілька спроб заохотити населення спілкуватися національною мовою. Фільми в кінотеатрах, навчання, офіційні документи – все те мало бути українською мовою. Але завжди за людьми залишалося право вибору. Наприклад, батьки завжди могли обрати, якою мовою буде навчатися їхня дитина. І це правильно. Бо не можна просто взяти і наказати людині, яка все життя розмовляла іншою мовою і вважала її для себе рідною, що тепер вона не має права нею спілкуватися. Однак, останнім часом все почало доходити до маразму. Ця ситуація дуже нагадує явище політкоректності в Америці, коли меншини вже починають утискати права більшості людей. Коли до кожного слова можна придертися словами про політкоректність і змусити людину бліднути та худнути на очах. Так само почало відбуватися і у нас. У східноукраїнському середовищі дуже важко бути україномовним, бо всі навколо розмовляють іншою мовою. Дуже швидко ти починаєш прилаштовуватись до них, починаєш мислити російською. Тут не звикли до української мови. Тут дуже рідко можна почути, щоб хтось нею спілкувався. Тому не доводиться говорити про те, що російськомовних тут гноблять. Мабуть, навпаки.

Як на мене, сьогодні дуже важливим є питання самовизначення українців. Чи можна бути патріотом і розмовляти мовою іншої країни? Так, можна! І якщо для тебе є то так важливо, то ніхто не буде тобі заважати! Однак багато з нас навіть не замислюється, чому саме вони обрали російську мову замість української. Майже все сучасне покоління людей Сходу з самого дитинства чуло виключно російську мову, тому, звичайно, протягом життя і розмовляє нею. Але якщо зупинитися на хвилину і спитати себе: «А чому я розмовляю саме російською?». Адже багато людей знає і володіє українською мовою так само, як і російською. Багато людей каже, що їм подобається, як звучить українська, але у повсякденному житті вони все ж продовжують розмовляти іншою. Чому?

На всі ці питання дуже не просто знайти відповіді. Двомовність нашого населення – це і привілей, і недолік одночасно. З самого народження ми володіємо двома мовами і можемо вільно ними спілкуватися. Та коли доходить до того, що чужоземна мова починає витісняти національну, коли постає питання про утвердження двох національних мов – то вже бич нашої країни та нашої двомовності.

Скажу відверто, мені дуже хотілося б у повсякденному житті розмовляти і чути українську мову. Важко щось починати самому, бо це вимагає неймовірного контролю. Коли твоя родина, друзі, все оточення говорить російською, то з часом ти сам перестаєш помічати, як починаєш робити те саме. Але, можливо, ми вже готові до змін. Можливо, молодь України готова свідомо відродити те, що було втрачене на нашій території роки тому. Можливо, ми вже готові зробити Україну єдиною та нероздільною не тільки географічно, але й духовно.

Автор:Анна Яценко


мова

Про Автора

Comments:

Коментарі відсутні