Із глибин похмурості й меланхолії…

0

В безупинному конвеєрі світу музики доволі легко заблукати. Десятки, а то й сотні різних жанрів, стилів, напрямків рок-музики зводять з розуму мільйони людей на планеті. Дослідити кожен з них – мрія багатьох істинних любителів року, та чи вистачило б особисто Вам терпіння та часу, щоб дізнатися про кожну гілочку цього дерева трішки більше, ніж відомо вже? Хотіли б познайомитися з Його Високістю Роком?

Якщо Ваша відповідь «так», тоді зайшли куди треба. Звичайно, логічніше було б слідувати правилам та піти по списку в алфавітному порядку, але, як на мене, деякі правила створені тільки для того, щоб їх порушувати, і це саме той випадок, тому пропоную вам розпочати цикл розповідей про напрямки рок-музики та поговорити про Gothic Rock та Gothic Metal. Яка між ними різниця? Саме це ми сьогодні й постараємося зрозуміти.

Gothic Rock – музичний жанр, який почав виділятися в сфері пост-панку десь в середині 70-х років. Так, ви прочитали правильно. Так, йому не десять-п’ятнадцять років. І цілком можливо, що ще ваші батьки шукали способи (інколи навіть не дуже законні в СРСР) насолодитися музикою подібного стилю, а тепер скромно замовчують про це. І ось на початку 80-х він стає окремою течією, для якої характерні похмурі теми та інтелектуальні напрямки, які більше відомі нам з курсу літератури та живопису – романтизм та нігілізм. До того ж існує хибна думка, що спочатку з’явилися готи, а вже потім вони створили власний стиль музики. Всі, хто так вважав, змушена вас засмутити, бо все з точністю навпаки: саме Gothic Rock став основою для готичної субкультури.

Достеменно визначити неможливо навіть те, коли було вперше вжито термін «Gothic Rock». Ставити якісь конкретні рамки в цьому питанні – все одно, що говорити про конкретний день появи людини. Прийнято вважати, що вперше його вжив в 1978 році ведучий на BBC для того, щоб охарактеризувати музику Joy Division, а після цього його використав журналіст відомого видавництва New Musical Express в процесі описання синглу гурту Bauhaus «Bela Lugosi’s Dead».

Отож, з 1978-79 року починає з’являтися все більше гуртів, працюючих саме в цьому жанрі. Найяскравішими з них стали Joy Division, Siouxsie and the Banshees, Bauhaus, Danse Society, Play Dead, The Sisters of Mercy та багато інших. Десь у 1980-1983-х роках зі сторони преси посилилася увага до готичної субкультури, назва якої остаточно закріпилася після посилання на «Орди Готів» в журналі Zig Zag в жовтні 1983 року.

З тих пір було ще дві хвилі становлення Gothic Rock як самостійного жанру, і кожен гурт який в ньому працював безперечно вносив власні доповнення та поправки в звучання.

Власне Gothic Metal можна було б назвати нащадком Gothic Rock, адже як самостійний жанр виник приблизно на десять років пізніше і поєднав в собі найкращі якості декількох течій: похмурість дум-металу, екстремальний вокал (але не завжди) дет-металу, художню красу готік-року.
Характерною особливістю стали соло-партії акустичних інструментів на кшталт скрипки, віолончелі, а в деяких випадках ще й акустичної гітари. А ще незвичним є використання семплів птахів, звуки церковних дзвонів, дощу, вітру.
Що стосується тематики, то не дивно, що гурти, працюючі в цьому жанрі звертаються до тем містики, романтики жахів, таємничості стародавнього світу, а також самотності, втраченого або нерозділеного кохання та краси ночі. А власне звучання є своєрідними мотивами дум-металу. До того ж заключною ізюминкою жанру стало використання жіночого вокалу, зокрема академічного співу, що започаткували Theatre of Tragedy, а згодом використовували Epica, After Forever та багато інших гуртів, зокрема українських – Холодне Сонце, Crimson Sky, Grimfaith, Полинове Поле тощо.
Можна ще довго дискутувати на цю тему, але все ж на конкретному прикладі зрозуміти буде набагато легше, тому вмикаймо когось із наведених прикладів, або ж знаходимо власних представників та порівнюймо звучання та тематику.

Автор: Оксана Домашина


Про Автора

Comments:

Коментарі відсутні

Буремний Край крізь Тінь Сонця

Кожен слухач важкого формату музики стовідсотково хоч краєчком вуха щось чув про гурт Тінь Сонця, бо ця музична формація почала свій творчий шлях ще наприкінці ...