Крізь історію струнних інструментів.

0

Стів Вай, Джо Сатріані, Лес Пол, Джон Петруччі – усі ці та багато інших імен стали відомими у всьому світі завдяки такому музичному інструменту, як електрогітара. Але до того, як геніальний Лес Пол зумів створити цей шедевр, який згодом перевернув світ музики, існувало дуже багато інших струнних інструментів, кожен з яких мав свої власні особливості. Про всі ці інструменти можна дуже довго писати, і я “проведу” вас через цілі століття та віки – через історію струнних інструментів.

Уявіть, що люди винайшли машину часу. Звичайно, що в сучасних реаліях це практично неможливо, але в наших мріях можливо все. А тепер давайте всі разом уявимо, що у такого, як ми – звичайного фаната рок-музики, з`явився доступ до цієї машини. Після того, як наш герой побував на всіх найвідоміших концертах світу, йому стало нудно, і він вирішив використати машину часу для освітніх цілей – побачити власними очима, як вершилася історія струнних інструментів, і як все розвивалося. Отже, подорож почалася.

І наша перша зупинка – це Древня Греція.

1

Під палящим сонцем, на березі Середземного моря сидить старий чоловік, – це можна з легкістю зрозуміти по його зморшкам, по сивому волоссю та довгій бороді. Але в його очах була молодість – останній проблиск того, що він так бажав повернути. І він повертав свою молодість дуже часто за допомогою того, що у нього було в руках – кіфари. Кіфара – один із найперших струнних інструментів, поширений в Древній Греції, важлива частина античного життя. Коли він торкався струн плектром (аналог медіатору), з інструмента доносилися звуки небаченої краси – а в поєднанні з красивим голосом музиканта, усе це створювало свою власну атмосферу – атмосферу піднесенності та чарівності. Існує навіть міф про кіфару. В давньогрецькій міфології є бог Пан – покровитель пастухів, бог лісів та всього, що з ними пов`язано. Він дуже пишався своєю грою на сопілці, і будучи впевненим у власній перемозі, він викликав на змагання самого Аполлона – бога мистецтва. Суддею обрали бога гори Тмол.

Першим почав грати Пан. Він одразу зачарував усіх присутніх ніжними звуками свого інструменту. Саме виконання теж було гідне давньогрецького бога. По закінченню свого виступу, він уже був впевнений на сто відсотків, що переможе. Але Аполлон так не думав. Він взяв кіфару, і почав виконувати на ній таку музику, яку ще ніхто не чув – усі були ще більше зачаровані грою Аполлона. Після обох виступів, перемога була за Аполлоном, а Пан образився, і зник назавжди у дрімучому лісі. Навіть і досі в тому лісі можна почути мелодії сопілки, повні суму та безвиході. Вже тоді Аполлон довів перевагу струнних інструментів над іншими.

Пізніше люди зрозуміли, що звук буде набагато кращим, якщо натягнути струни на пустий всередині ящик, зроблений з дерева. Ці “ящики” почали виготовляти різної форми, і з`явилося дуже багато нових музичних інструментів: лютні, домри, гуслі та інші.

П`ятнадцяте століття предвіщало нову добу – добу смичкових інструментів. Тоді виникло нове сімейство смичкових інструментів – віол. Вони досить сильно відрізнялись одні від других: за розміром, за тембром, за звуком. Також, в п`ятнадцятому столітті набрала популярність скрипка – це був зовсім новий звук – такий, якого не було раніше.

1

1828 рік.Італія. В концертному залі зібралися тисячі людей, які чекали лише одну людину – ім`я цієї людини Ніколо Паганіні. Ніколо Паганіні – найлегендарніший скрипаль-віртуоз, який відзначався унікальним стилем виконання, він вплинув не лише на техніку гри на скрипці, але й і на інших інструментах. Саме він вперше використав піцикато, флажолети, подвійні ноти та інші технічні прийоми, які зараз є популярними в світі музики. Але давайте все-таки повернемося до концерту. В залі наростала напруга з кожною хвилиною, бо Маестро Паганіні – це жива легенда, на концерт якого міряв сходити кожен. Зал вже чекає півтори години, а Маестро все ще не виходить. Більшість людей вже зневірилися, що концерт відбудеться, аж тут з`являєтсья він – легендарний Ніколо Паганіні. Багатотисячний зал взревів: починаючі молоді скрипалі плескали в лодоні, спостерігаючи за кожним рухом скрипаля; жінки кричали, і намагалися дотягнутися, щоб доторкнутися до живої Легенди. З перших же нот стало зрозуміло, що всі ці люди чекали не даремно – надзвичайно складні в плані виконання музичні твори захопили весь зал, і всі перестали кричати,шуміти а просто насолоджувалися музикою: хтось просто сидів і слухав;хтось закрив очі і намагався уявити картини, які навіює музика. Але всі зійшлися в одній думці – Паганіні перевернув світ музики, і такі люди народжуються раз на тисячу років.
Є багато народних музичних струнних інструментів: балалайки, домри, гуслі, але я розповім про українські.

1

Цимбали. Цей музичний інструмент з`явився три тисячі роки тому, а став популярним на Україні в 17 столітті, і відтоді закріпився в народній творчості. Французький мандрівник у своєму “Описсі України” також згадав цей струнний інструмент. Коли він описував україньке весілля, то сказав, що коли молодиця йде до церкви, то її супроводжує ряд інструментів, серед який є цимбали.

1

Найвідоміші українські інструменти – це кобза та бандура. Звичайно, що Україну не можна уявити без бандури, на якій грали кобзарі – душа українського народу. Зазвичай кобзарі виконували думи – українські ліро-епічні музичні твори, які описували життя козаків. Кількість струн у бандури коливаєтсья від дванадцяти до тридцяти, в залежності від самого інструменту. Більшість бандур виготовлені з липи.

1

На початку двадцятих років двадцятого століття легендарний Лес Пол створив електрогітару – зараз найвідоміший музичний інструмент. Він експерементував зі звуком акустичної гітари, намагався “оцифрувати” звук цього інструменту, і йому це вдалося. Електрогітара одразу завоювала серце сотень тисяч людей, які почали виконувати блюз, джаз на звосім новому для них інструменті. Найбільш відомим музичним інструментом у світі електрогітару зробив Джимі Хендрікс, який як і вищезгаданий Паганіні визначався унікальним стилем, який вплинув на музику наступників. Ці наступники – ми з вами. Тримаючи в руках гітару, деякі люди можуть подумати, що це лише шматок деревини. Але цей “шматок деревини” пройшов дуже довгий шлях – шлях, повний проб та помилок, але як і в кожній казці – все закінчилося добре, і гітара почала займати важливу нішу в сучасній музиці.

Автор: Дмитро Докийук


Про Автора

Comments:

Коментарі відсутні