Нечиста сила

0

В Середньовіччі за такі пісні наших героїв мабуть б спалили на вогнищі інквізиції, але зараз, на щастя, цей архаїчний час пройшов, тому можна спокійно говорити про різноманітних магічних істот з потойбічного світу. Ця стаття розповідатиме про “темних” з цих фольклорних персонажів, яких ще наші бабці називають “нечистою силою”. Тому засипте всі входи у вашу кімнату сіллю, одягніть амулет і… тільки тоді починайте читати.

І почнемо ми з мабуть з “найбільш знаменитих поганців” – вампірів, які в українській міфології отримали назву “упирі”. Будучи одним з найбільших страхів наших предків, у сучасні масовій культурі вони перетворилися на героїв-коханців, які, перш ніж вб’ють, обов’язково поцілують і розкажуть про тяжке нічне життя. Схоже такої ж думки і хлопці з гурту «Нумер 482», котрі у своїй пісні “Вампіри” у веселій манері відверто «стібнуться» з цих істот та сучасних стереотипних уявлень про них. В композиції розповідається про хлопця-вампіра, який після вбивства або, якщо точніше, “перетворення” обов’язково залишає на стінах запис кров’ю.

«Тебе до морга повезуть
Але на ранок не знайдуть
Найдуть прокушену сестру
Та надпис кров’ю: “I love you”»

Наступна потойбічна істота – це відьма або ж чаклунка. Вони були найжахливішими “ворогами” наших предків й існують безліч засобів, які вони використовували для боротьби з цими повелительками магії. Проте часи йдуть і тепер вони вже не влаштовують шабаші на Лисій горі, а роблять селфі на свій “iPhone”. Але це вже зовсім інша історія. Тим більше, що я і музиканти з гурту «Kraamola» хочемо розповісти саме про відьом у “старі часи”, коли їх чаклунство було таємничим і небезпечним. Невідомо, готова героїня нашої пісні чинити зло чи ні, проте те, що вона небезпечна ми знаємо напевне:

«У тьмяному світлі свічок,
Серед своєї кімнати,
Вона розчесавши волосся
Готова була чаклувати».

А тепер черга дійшла до ще одних відомих представників “темної армії”. Мова піде про лиховісних зомбі. Проте нині вони набрали переважно метафоричного змісту. Під означенням «зомбі» часто класифікують людей, які не здатні самі мислити, яким дуже просто нав’язати власну думку. Саме про таких персон і співають музиканти з гурту «Брем Стокер» у пісні “Зомбі”.

«Ставай на бік телеекрану,
Твоє майбутнє знає реклама.
Тобі розкаже, тобі покаже
І що робить тобі накаже»

Настав черга для справді жахливих істот, якими дітей батьки лякали нас в дитинстві. Мова звичайно про бабая. Бабай уявляється стареньким дідусем, завдання якого карати неслухняних дітей. Схожий образ ми бачимо у пісні “ Бабай” фолк-рок гурту «Дримбададзига». В легкій і безпосередній манері ці хлопці розповідають нам про страшного дідуся так, що на мить здається, що він зовсім невинний. А потім ти згадуєш дитинство і страх темряви. А може це тільки я його боявся?

«Мама казала, коли я неслухняна,
Не хочу їсти кашу і голосно сміюсь,
До мене прийде злющий і поганий,
Страшний, волохатий, замурзаний дідусь»

Я довго думав, варто вносити їх сюди чи ні. І все ж таки вони тут, бо не приділити уваги мольфарам просто неможливо. Для тих, хто не чув про них, поясню, що мольфари це карпатські чарівники. Такі собі українські волхви, які, втікаючи від переслідувань християнської церкви, оселилися високо в горах, де могли виконувати свої світлі (або ж інколи й темні) справи. На відміну від попередніх персонажів, ці люди не є однозначними. Власне і такими вони постають в пісні франківського гурту «Пан Пупец» із назвою… ”Мольфар” (дуже несподівана назва, правда?). Не буду довго розписувати сенс цієї пісні, а просто покажу вам її частинку. Впевнений, що Ви самі все зрозумієте.

«Його ім’я, тобі знайоме, він Мольфар,
Руками хмари, руками хмари розганяв.
Він свою доньку, він свою доньку не віддав,
ЇЇ всі грали, але не знав про це Мольфар.»

І щоб не перевантажувати Вас темними силами, розповім про ще одну магічну істоту, яка теж хоч і переважно вважається негативною, проте в цьому випадку я б не малював винятково темними фарбами. Привиди або примари – це, в уявленні людини, душі, які залишилися після смерті і не покидають “царство живих”. Частенько під цим значення мають на увазі примару втраченого кохання. Саме так і сталося у пісні гурту «Антре» з назвою “Примара”, в якій розповідається про пошуки любові після втрати коханої людини.

«Я знаю все це вигадки та страх,
Розлуки жах.
Це вічно буде жити у мені,
У моїх снах.
Примара.»

Автор:Роман Мельник


Про Автора

Comments:

Коментарі відсутні

Бич Сходу

За останній рік в Україні перевернулося все до гори ногами. Змінилося не лише життя багатьох українців, але щось змінилося і в їх самоусвідомленні. Ще нещодавно ...