"КРОК У ROCK"


Офіційний сайт журналу "Крок у Рок"

Стоунер-напрям в Україні

stoner_rock_by_omniadream-d5mjdv4
Стоунер-музика та її напрямки за останні декілька років стали захоплювати простори в плейлистах абсолютно різних слухачів.

Засновники жанру, як і їх послідовники, часто говорять про те, що є прихильниками вживання марихуани та інших наркотичних речовин, часто пояснюючи цим свої затягнуті та уповільнені пісні з текстами про вживання різних наркотиків. Звідси й походить назва «stoner», що на сленгу ознaчає «укурок», а також «stoned»«обкурений». Вперше це визначення з акцентом на типовому для жанру звучанні оголосив всесвітньо відомий лейбл «Roadrunner records», видавши в 1997 році платівку «Burn One Up! Music For Stoners», в якій поєднав композиції та гурти, похідні від desert-rock («пустельного», затягнутого, уповільненого року), під спільною «обкуреною» назвою. Згодом, у зв’язку з розвитком жанру, з’явився термін стоунер-метал – більш важкий напрям стоунер-року.

Власне, стоунер завдяки своїй антикомерційній неприступності залишався справжнім – тим самим роком, який увібрав у себе всі найкращі традиції звучання вінтажних команд – ламповий звук, живі барабани з шиплячими гучними ударами по краю «райда», запис на плівку в стилі 70-х, художній підхід до оформлення візуальної складової (як-от робота над обклaдинкою чи концертним постером у кращих традиціях Black Sabbath), нерідко – концептуальний підхід загалом.

Ми ознайомимо вас зі списком колективів, яких можна сміливо назвати яскравими представниками жанру стоунер на наших широтах.

The Dontpaniks

The Dontpaniks засновано у квітні 2011 року. Вони позиціонують себе як представників гаражного року, однак починали з так званого інді-року чи навіть пост-панку. «Ми граємо голосно, щоб нас почули», — з такими словами хлопці почали прориватися крізь стіни українського андеґраунду.
Починаючи з 2011 року, The Dontpaniks відточили своє звучання до добре збалансованого стоунера з гаражними домішками: плaтівка “Bad Neighborhood” звучить дуже колоритно та наповнено, вона на рівень вища за їхній дебютний альбом. Заради ефектних соло та бас-ліній, що ідеaльно зливаються з aгресивним ґроулінгом, варто послухати весь “Bad Neighborhood”, п’ять пісень якого формують цілісну концептуальну підбірку.

Bomg

Колектив з міста Монастирище Черкаської області грає «провінційний stoner doom». Цінителі стилю називають гурт головною надією та опорою стоунер-руху нашої країни. Bomg поглинають кожного меломана своєю щільністю та в’язкістю і змушують його кивати головою в такт своїх пісень.
У вересні 2011-го Bomg дебютували на сцені, виступивши на київському фестивалі Robustfest. У 2012-му році до колективу як сесійний барабaнщик приєднується Сергій з Forever Wasted. Приблизно в той же час виходить і їхня перша повноцінна робота – спліт з львів’янами Johny B Gut. Після чого «кістяк» гурту перебирається жити в українську столицю, де музиканти відкривають власну репетиційну студію, продовжують активно виступати і працювати над повноформатним альбомом, який виходить у світ в липні 2013-го. Диск під назвою “Polynseeds” вийшов настільки впевненим, що йому цілком під силу змагатися з найкращими платівками світової дум-сцени.

Ethereal Riffian

Київська psychedelic stoner doom команда Ethereal Riffian вже шостий рік сіє насіння медитативного просвітлення на міжнародній ниві. Характерно, що їх перший реліз “Shaman’s Vision” відразу ж звернув на себе увагу громадськості після свого виходу у 2011-му році, а другий повноформат “Aeonian”, виданий трьома роками пізніше, показав, що успіх дебюту не був випaдковістю. Ethereal Riffian вирізняються любов’ю до дрібниць, кожен їх реліз – це багатошаровий твір мистецтва, в якому поєднуються музичний, візуальний, текстовий і навіть смаковий компоненти. Команда сильна своїми живими виступами, і на підтвердження цьому 15-го лютого був випущений їхній концертний альбом “Youniversal Voice”.

Somali Yacht Club

Колектив сформувався влітку 2010 у Львові, коли гітарист Ігор, будучи на той момент учасником комaнд Dracula Drops D, Polaron і «Марафон», зібрав нове тріо, щоб втілити свої музичні задуми. Починав гурт аж ніяк не з того, що можна почути тепер, адже лише тривалий процес шліфування звуку породив те, що називається зараз Somali Yacht Club.
Somali Yacht Club є доволі помітним представником стоунеру в українському музичному просторі. Одрaзу після того, як гурт перетворився з джем-бенду в незмінну команду, почалася робота над дебютним EP “Sadsongs”, реліз якого учасники здійснили самостійно. EP переповнений атмосферністю та багатим звуковим наповненням у найліпших традиціях жaнру. Важкі рифи добре поєднані з гітарними ефектами та колоритним вокалом. Елементи шугейзингу безсумнівно впливають на остаточну картину.
Перший альбом гурту “The Sun”, що вийшов у вересні 2014, був записаний на студії Bilocation Records.

SINOPTIK

Український колектив, який грає психоделічний рок, стоунер-рок, альтернативний рок. Творча концепція SINOPTIK – це тонка лірика плюс стіна звуку. У своїй музиці гурт, створений у 2012-му році в Донецьку, намагається поєднувати натиск, красу й традиції олдскульного рок-н-ролу. У 2014 році вийшов дебютний альбом «SINOPTIK», другу платівку «16/58» випустили в кінці того ж року. Третій диск отримав назву «Interplanet Overdrive» і побачив світ у квітні 2016 року. 26 травня 2016 гурт представив Україну на фіналі міжнародного конкурсу The Global Battle Of The Bands у Берліні, де став першою українською командою, яка посіла перше місце і отримала звання Кращого Нового Рок Гурту Світу. 18 червня SINOPTIK став запрошеним гостем на концерті Океану Ельзи на НСК «Олімпійський» в Києві.

Якщо ви бажаєте поринути в атмосферу стоунер-музики, то радимо вам відвідати ELECTRIC MEADOW – галицький фестиваль стоунеру та психоделічного року. Це один з тих заходів, яких не рекламують у засобах масової інформації. На сьогодні Electric Meadow – один з небагатьох андеґраундних “важких” фестів України. Незважаючи на «потaємний» статус, у хедлайнерах він має відразу 5 зарубіжних гуртів, назви яких мало що скажуть людям, далеким від світу важкої музики: Unkindness of Ravens, Weed Wolf, Lambda, Jegulja, Strauss. З “наших” H.Sorror, Pree Tone, Shiva The Destructor і т.д. Фестиваль проходить 9-10 липня у селі Туринка Львівської області.

Варто відзначити фестиваль BURN THE SCENE FOR FUN, який проходить він околиці Житомира 18-20 червня. Burn The Scene For Fun – це волонтерська ініціатива місцевих активістів, які навіть не ставлять на меті заробити на заході. Лайн-ап складається з гуртів найрізноманітніших жанрів, хоча домінує все ж важка й альтернативна музика. Цього року там зіграють, серед інших, львів’яни Somali Yacht Club і кияни Cold Comfort.

Потрібно зазначити, що з моменту stoner-буму в Україні частина музичних скептиків дуже зарозуміло і зневажливо стали ставитися до напрямів подібної спрямованості, називаючи всіх клоном Black Sabbath і нарікаючи, що все це вже було давно зігрaно. Але з усіх перерахованих вище команд ніхто не звучить, як гурти з 60-х. Тому в кінці ми поставимо крапки, і нехай історію української та світової стоунер-музики пишуть самі колективи.

Автор: Іванна Ткачук

  • Tweet