"КРОК У ROCK"


Офіційний сайт журналу "Крок у Рок"

We don’t need no education!

tumblr_mhnu1lSKFz1rybbs4o1_500

Рок-музика – музика молодих, а іноді – надто молодих. Науково  доведено, що наші музичні смаки формуються в 13-14 років. А скільки популярних на весь світ гуртів сформували свої перші склади, ще навчаючись у школі. Згадаємо хоча б «Three days Grace» та « Bring me The Horizon».  Саме школярами ми починаємо знаходити перші музичні вподобання, перших кумирів та намагаємося бути схожими на них. Проте образ рок-героя не завжди є гарним прикладом для наслідування.  Жага свободи та незалежності  формує в людині особистість та чи не заважає потреба самоствердження навчанню? Постає досить цікаве і важливе питання: як рок-музика впливає на успішність школярів?

« − У всьому світі ви не знайдете більшого прихильника освіти, ніж я. Але  освіта, отримана  мною  в 50-х роках у середній  школі для хлопців, була  жорсткою  і змушувала нас бути  непокірними. Для  вчителів тиша в класі була важливішою за знання, які отримували  учні» – саме так всесвітньо відомий Роджер Вотерс ,  багаторічний лідер британського гурту «Pink Floyd», прокоментував створення хіта «Another brick in the Wall. Part II.», більш відомого за словами «We don’t need no education». Композиція  пояснює не тільки те, чому Роджер не любив школу в дитинстві, а й те, чому він взагалі пішов в рок-музику.

Непокора, драйв, прагнення вічної свободи – ось чим рок полонить серця людей. Але чим  же приваблює вона школярів? Відповідь аналогічна. Дітям настогидло бути дітьми та слухатися у всьому своїх батьків.  Вони хочуть подорослішати, принаймні в очах своїх однолітків. Тоді для них постає непростий вибір : продовжувати навчання чи слідувати образу життя рок-героя?

Sex, drugs, rock-n-roll…  Ні. В наш час підлітки  здебільшого обирають навчання. Та в них і немає іншого вибору. Здоровий прагматизм батьків, котрі віддають перевагу забезпеченому майбутньому, а не розгульному драйву, передається і  нав’язується  дітям в повній мірі. І в цей момент в них зароджується боротьба. Часто  ще несформована до кінця свідомість підлітка безболісно виходить з цього двобою, але поради психолога іноді бувають життєво необхідними.

« − Тенденція впливу музики на підлітка відіграє важливу роль в його поведінкових проявах та в мотиваційній готовності сприймати той чи інший учбовий матеріал . Рок-музику загальноприйнято вважають агресивною. І дійсно, рівень дитячої  агресії підвищується, а успішність – знижується. В поведінці простежується прояв заниженої чи навпаки  завищеної самооцінки,високий рівень самовпевненості, потяг до дорослості, що нерідко супроводжується вживанням алкоголю, палінням, пізнім поверненням  додому,тому домашній устрій і рамки батьківського виховання можуть бути порушені у сприйнятті цього самого підлітка. Діти, таким чином, шукають самоствердження в юному віці» – каже практикуючий психолог  37-ої середньої спеціалізованої школи Тетяна  Грищенко.

Коли блукаєш коридорами звичайної середньої школи, питаючи дітей, яку музику вони слухають, то чуєш, здебільшого, рок-виконавців. Відтак, неабиякою популярністю користуються вітчизняні “Океан Ельзи”та “Скрябін”, “АнтитілА”,”O.Torvald”. Проте майже кожен назвав серед улюблених гуртів легендарну “Nirvana”. Музика 90-х набирає обертів. Діти слухають перевірені часом рок-хіти поряд з сучасними зірками, як-от “System of A Down”. З упевненістю можна сказати, що рок-музика з року в рік стає дедалі популярнішою, витісняючи при цьому інші жанри. Чому відбувається така зміна вподобань, ми запитали у вчителя музичного мистецтва тієї ж школи Оксани Йосипівни:

” − Кожна дитина має свій стиль. Зараз дуже популярною є рок-музика − каже вчителька. − Надзвичайно негативного впливу на навчання вона не дає, проте я проти важкої музики. Для шкільного віку це трохи зарано. На мою думку, слухаючи рок, діти хочуть виділитися з-поміж інших. Інколи це прагнення знаходить свої прояви навіть в їх зовнішньому вигляді. Діти хочуть сказати, що вони перші, більш обізнані, і, таким чином, хочуть бути лідерами.”

А ви ніколи не задавалися питанням, чому слухаєте рок-музику? Наприклад, для мене – це музичні вподобання моїх батьків, дбайливо передані сину ще в доволі малому віці. Та в наш час люди старшого віку забувають про рок і музику протесту, віддаючи перевагу не найкращим композиціям поп-музики та шансону. Тому дітям доводиться самим шукати, що їм ближче до душі. І чому ж із величезного спектру пропозицій вони обирають саме рок?

Відтак, восьмикласники Назар і Олег обрали для себе рок через шалений ритм та безкінечну драйвовість в кожній ноті. А от їхня однокласниця Світлана бачить у музиці молодих мелодійність і лірику.  Але всі як один кажуть, що музика навчанню не заважає і на успішність не впливає. Та психолог має іншу думку з цього приводу:

“− Діти є дослідниками. Вони будуть обирати з усіх пропонованих творів ті, що їм до вподоби. Часто вони пояснюють свою зацікавленість тим, що то є модна музика. Тобто хтось нам цю тенденцію на моду закладає – і поки ми не будемо контролювати все, що є на нашому рівні, будемо користуватися тим, що є. Звісно, у кожного свої музичні вподобання − продовжує педагог. − Але щодо важкої музики − я заперечую. Таку музику можуть слухати люди, свідомість яких вже сформована й вони дійсно виважено можуть зробити свій вибір. Тоді і великого впливу на рівні підсвідомості не буде.”

Який образ постає у вашій уяві при згадуванні слова “рокер”? Довговолосий, наскрізь пірсингований байкер, одягнений в чорні шкіряні речі? Це означає, що ви консерватор. Та настав час змін. Сьогодні з пересічних громадян важко вирізнити фанатів важкої музики. Просто потреба виділятися, потреба протесту в одязі, − відпала. Людям набридло копіювати стилі одягу улюблених співаків. Для них є важливішим стати самостійними особистостями.

Так само і в навчанні. Стереотип байдужості до всього змінюється жагою пізнання. До гарної мелодії люди на додаток хочуть й неабиякої ліричності в словах. Для прикладу візьмемо Святослава Вакарчука. Скажете, що заїжджена тема? А я відповім, що він є гарним прикладом для молоді. Його пісні знають усі, його поважають, ним захоплюються. А ще найпопулярніший музикант України  має дві вищі освіти, здобуті в стінах одного з найпрестижніших ВНЗ України. Святослав любить рок-музику, адже він є частиною цієї музики. І до стереотипного образу він не має жодного відношення.

Та і взагалі, музиканти насправді багато читають. Звідти і беруться мотиви найпопулярніших пісень. Відомий всьому світу Джимі Хендрікс на багато годин поринав у наукову фантастику, а епатажний Мерилін Менсон полюбляє книги Маркіза де Сада.

Разом з часом змінюється і статус рок-музики.  Колишній андеграунд виходить з підпілля  та стає більш розповсюдженим. Хоча й статистика “Google” показує, що рок 80-х охоплював більшу аудиторію, ніж зараз, та не варто думати, що, мовляв, фанатів гітарного реву та барабанного стуку поменшало. Ні. Просто рок перейшов в графу “Поп”. Не всі оцінюють це явище, як позитивне, та не варто плутати “поп” з “попсою”. Особливо російською.

Закономірним тоді є і те, що рок в шкільних кабінетах також еволюціонував.  Чи можна було уявити ще навіть на початку 2000 -х першовересневу лінійку, де замість “Учат в школе” заграла б “Smells Like Teen Spirit”. А зараз це − реальність.

“− Вже давно минули ті часи, коли комусь можна було щось заборонити. Зараз кожен має свої вподобання. Хтось слухає рок, а хтось − класику. Навіщо забороняти? Навпаки, це цікаво − розповідає директор 37-ї середньої спеціалізованої школи Володимир Оверко. − Не так давно, на лінійці, присвяченій Дню Знань, хлопець виконував власну рок-композицію. І, якщо чесно, це було круто. Я вважаю, що це точно краще за нудні балачки, які нецікаві ні дітям, ні їхнім батькам та гостям свята. До речі, після виступу до мене підійшов наш гість з облдержадміністрації і висловив подяку, запевнивши, що як ідея, так і її реалізація, йому неабияк сподобалися. “

Ні для кого не секрет, що рок змінився. Хтось іронічно скаже, що рок вже не той, візьме гітару і закриється в кімнатці бринчати старі хіти. А інші побачать : рок-музика вийшла з-під заборон  й цим самим прогресувала. Рок – музика перестала бути тим, що заважає. Тепер вона почала вливатися в ритм повсякденного життя. Система змінилася і настав час змінюватися нам. Не шукайте в моїх словах політичного підґрунтя.  Я говорю про те, що настав час звільнятись від стереотипів та нарешті ставати особистістю. А якщо особистість прагне досягти своєї мети, то на її дорозі ніщо не стане перешкодою. Дещо великі метафори для шкільних років висловлені в простому гаслі: “Навчання – світло, неуцтво – тьма.” Переходьте на світлу сторону сили! Слухайте хорошу музику!

Автор: Андрій Костюк

  • Tweet